Wyzwania 2014 :)

by - niedziela, marca 02, 2014

Dziś po miesiącu blogowania tutaj, postanowiłam wgłębić się w zasady wyzwań i brać w nich udział na tyle na ile pozwoli mi czas.
Oczywiście wybiorę sobie te, które mi odpowiadają bo głupotą jest brać coś czego się nie lubi i się męczyć.
Dlatego powstanie tutaj lista z wyzwaniami i ich króciutkim opisem, zarówno żebyście Wy wiedzieli o co chodzi jak i ja miałabym szybszy wgląd w razie jakbym zapomniała czego tyczyło jedno wyzwanie a czego drugie, zatem ZACZYNAMY! :)

1. CZYTAM LITERATURĘ AMERYKAŃSKĄ

W dużym skrócie:
1. Książki autorów zamieszkujących lub pochodzących z USA
2. Książki gdzie umiejscowienie akcji znajduje się na terenie Ameryki

Ogólne zasady panujące u autora wyzwania:

1. Przynajmniej raz w miesiącu opublikować post z książką amerykańską.
2.W poście dodać podlinkowany banner, lub podlinkowaną nazwę wyzwania - link do tej strony: http://basiapelc.blogspot.com/p/czytam-literature-amerykanska.html
3. Poinformować mnie o poście podając informację w tej kolejności:
NAZWISKO I IMIĘ AUTORA"TYTUŁ KSIĄŻKI"
LINK DO RECENZJI
Przykład:
Hoffman Alice"Gołębiarki"
http://basiapelc.blogspot.com/2014/01/goebiarki-alice-hoffman-ann-rk-w.html
Komentarze z linkami proszę dodawać do tej strony (http://basiapelc.blogspot.com/p/czytam-literature-amerykanska.html).

W dużym skrócie:
1. Książki, których okładka odpowiada słowu wymyślonemu przez autorkę.
Marzec: kobieta
i o takiej okładce książki zaliczają się do wyzwania.

Ogólne zasady panujące u autora wyzwania:

1. Czas trwania: od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2014 (z możliwością przedłużenia).
2. Do wyzwania można dołączyć w każdym momencie, zgłaszając swoją chęć pod tym postem i podając swój nick oraz adres bloga. (link do tego wpisu widnieje wyżej obrazka)
3. Moja propozycja z motywem okładki będzie trwała miesiąc kalendarzowy. Pierwszego dnia miesiąca podam konkretny motyw, który ma znaleźć się na okładce książki przeczytanej przez Was. W razie jakichkolwiek wątpliwości - będziemy rozwiązywać je na bieżąco. (postaram się aktualizować co miesiąc temat miesiąca)4. Na swoim blogu zamieszczamy recenzję lub krótką opinię na temat pozycji, która bierze udział w wyzwaniu.
5. Bardzo proszę, aby pod opublikowaną recenzją znalazła się informacja o tym, iż bierze ona udział w wyzwaniu Grunt to okładka (można wstawić powyższy baner lub wstawić link do wyzwania).
6. Linki do swoich recenzji proszę wstawiać w komentarzach do mojego wpisu z danego miesiąca.
7. Na początku każdego miesiąca umieszczę podsumowanie, a także podam hasło na kolejny miesiąc.
8. Będę wdzięczna, jeśli w widocznym miejscu na swoim blogu umieścicie baner i link do mojego wyzwania, co pozwoli na rozpowszechnienie go.

W dużym skrócie:
1. Książki z biblioteki, wypożyczalni etc.

Ogólne zasady panujące u autora wyzwania:

1. W wyzwaniu udział może brać każdy. Jeśli nie macie bloga, strony możecie dodawać linki opinii z portali czytelniczych, FB, G+, opinii, które umieszczacie na stronach wydawnictw czy autorów lub przesyłać mi je na e-maila.
2. Jedynym warunkiem jest to, aby książka była wypożyczona z biblioteki, wypożyczalni lub innych tego typu form.
3. Osoby posiadającego bloga, stronę proszę o zamieszczenie banerka na stronie i dodawanie przy poście nazwy wyzwania lub banerka z podlinkowaniem do tej strony. Osobom, które z dobroci serca rozreklamują wyzwanie z góry dziękuję. 4. Wyzwanie trwa cały 2014 rok od 1 stycznia do 31 grudnia, a Wy podsyłacie mi tytuł, autora i linki do recenzji.
5. Aby Was bardziej zmobilizować dodam poziomy zaangażowania:

*czytelnik - przeczytam do 5 książek w ciągu roku - wypożyczonych
*mól książkowy - przeczytam od 6 do 10 książek w ciągu roku- wypożyczonych
*bibliofil - przeczytam od 11 do 15 książek w ciągu roku- wypożyczonych
*kolekcjoner książek - przeczytam od 16 do 30 książek w ciągu roku- wypożyczonych
*ekstremistyczny maniak książkowy - przeczytam powyżej 31 książek w ciągu roku- wypożyczonych
*guru moli książkowych - sami określacie ilość książek wypożyczonych, które przeczytacie - oczywiście powyżej poziomu 5-go
6. Jeśli osiągniecie dany poziom możecie go zmienić i próbować zdobyć kolejny.
7. Jeśli Wyzwanie się przyjmie przewiduję nagrodę książkową dla najbardziej aktywnego Wyzwaniowca.
8. W tym poście zapisuje się do wyzwania: podajecie nick, nazwę bloga, strony (jeśli posiadacie) oraz poziom, który wybieracie
9. w SPISIE RECENZJI (link poniżej) podajecie nick, tytuł, autora i linki do recenzji

 W dużym skrócie:
1. Książki o miłości głównego bohatera do kogoś 

Ogólne zasady panujące u autora wyzwania:
 • I edycja wyzwania "Book lovers" trwa od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2014, jeśli po tym czasie będą jacyś chętni, to rozpocznie się kolejna edycja. 
 • Do wyzwania może przyłączyć się każdy, w każdej chwili, osoby posiadające blogi lub nie. Wystarczy zwykłe 'Zgłaszam się' poniżej w komentarzu. Osoby nie posiadające bloga mogą też się zgłosić. Wystarczy mi podesłać recenzję na maila (zkudlinska@gmail.com) lub dać linka do swojego linka na jakimś portalu społecznościowym.
 • Każda osoba chętna na swoim blogu baner, który będzie linkował do tego posta. Proszę również na końcu posta proszę dodawać baner, który będzie linkował do wyzwania. Dzięki tym obu rzeczom więcej osób zgłosi się do wyzwania. Baner: powyżej.
 • Na moim blogu (tj. ...ale zaczytana...) co miesiąc będzie pojawiać się posumowanie i nasze wyniki wspólnie przeczytanych książek. 
 • Każdą przeczytaną książkę należy zrecenzować i podesłać mi w zakładce do odpowiedniego miesiąca. Uwaga! Recenzje przed zgłoszeniem nie są brane pod uwagę! Do wyzwania zaliczę tylko linki, które były dodane po zgłoszeniu. 
 • Książka biorąca udział w tym wyzwaniu, może brać również w innych
W dużym skrócie:
1. Książki wszystkie jak leci. Mierzymy im grzbiet książki i sumujemy wynik, tak by w końcu wyszedł nam nasz wzrost (moim rozumowaniem) :D

Ogólne zasady panujące u autora wyzwania:

1. Wyzwanie trwa od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2014.
2. Liczą się wszystkie książki przeczytane między w/w czasie, niezależnie od tego w którym momencie dołączyłeś/aś się do wyzwania.
3. Do wyzwania mogą przystąpić wszyscy i w każdym momencie, wystarczy skorzystać z niżej załączonego formularza. Osoby, które nie prowadzą bloga, mogą wkleić link do swojego profilu na którymś z portalów książkowych np. Lubimy Czytać czy Na kanapie (zależy to od tego, gdzie macie założone konto).
4. Każdy uczestnik (bloger) zobowiązany jest do zamieszczenia podlinkowanego bannera z wyzwaniem, który można pobrać poniżej.
5. Zapisy na 2015 rok rozpoczną się pod koniec grudnia 2014.
6. W razie niejasności, proszę pisać!

W dużym skrócie:
1. Książki posiadające więcej niż 400 str

Ogólne zasady panujące u autora wyzwania:


 1. Wyzwanie „Czytam Opasłe Tomiska” rozpoczyna się z dniem 1 stycznia 2014 i trwa do 31 grudnia 2014. W związku z tym, że mamy już luty – można zgłosić wszystkie książki spełniające wymagania „opasłego tomiska”, opublikowane na blogu od dnia 1 stycznia tego roku.
 2. Do wyzwania mogą przyłączyć się wszystkie chętne osoby posiadające blogi. 
 3. Zgłosić się można w każdej chwili poprzez pozostawienie komentarza pod tym postem wyrażającego chęć zgłoszenia oraz link do posiadanego bloga.
 4. Wyzwanie polega na przeczytaniu przynajmniej jednego „opasłego tomiska” w miesiącu (ale to nie jestwymóg konieczny, więc jeżeli Ci się nie uda - nic się nie martw, raz na dwa/trzy/cztery miesiące też się liczy i też możesz wziąć udział w zabawie!)
 5. W poście przedstawiającym „opasłe tomisko” należy umieścić informację o ilości stron (wymóg konieczny!) owego dzieła oraz adnotację, że książka została przeczytana w ramach tego wyzwania (może to być podlinkowany baner, grafika lub link do tej strony)
 6. Każdy uczestnik proszony jest również o zamieszczenie na swoim blogu widocznego poniżej baneru nawiązującego do wyzwania, i odsyłającego do tejże strony, co pomoże w rozpowszechnieniu zabawy :)
 7. Pierwszego dnia nowego miesiąca, będę umieszczała wpis informujący o Waszych dotychczasowych osiągnięciach - tzw. podsumowanie.
 8. Jeżeli wyzwanie będzie cieszyło się zainteresowaniem, pomyślę nad kolejną edycją :)
 9. W razie niejasności proszę pisać ;)
W dużym skrócie:
1. Książka z gatunku fantasy

Ogólne zasady panujące u autora wyzwania:


 1. II Edycja wyzwania „Czytam fantastykę” rozpoczyna się z dniem 1 stycznia 2014 roku i trwać będzie do 31 grudnia 2014 roku. Jeśli po tym czasie będą chętni do dalszej zabawy, rozpocznie się kolejna edycja
 2. Do wyzwania mogą przyłączyć się wszystkie chętne osoby, które posiadają blogi. Przyłączyć można się w dowolnej chwili poprzez pozostawienie komentarza poniżej, wystarczy zwyczajowe „Zgłaszam się” oraz podanie adresu swojej strony/bloga
 3. Każda chętna osoba proszona jest o zamieszczenie na swoim blogu widocznego powyżej baneru nawiązującego do wyzwania. Baner powinien linkować do tej właśnie strony. Miło by mi było, gdybyście również na swoich blogach zamieścili notkę informującą o tym, że zgłosiliście się do wyzwania (z linkiem do tego wpisu), dzięki czemu jeszcze więcej osób dowiedziałoby się o wyzwaniu
 4. W każdym miesiącu trwania wyzwania należy przeczytać przynajmniej jedną książkę z gatunku fantastyki – dobór literatury pozostawiam już Wam. Oczywiście im więcej tym lepiej
 5. Każdą przeczytaną książkę należy zrecenzować, następnie opublikować recenzję na swoim blogu oraz podesłać mi link tej recenzji. Linki proszę zamieszczać w odpowiedniej zakładce dotyczącej bieżącego miesiąca, wpisując w komentarzu: autora, tytuł, link do recenzji. Ale uwaga! Recenzje napisane przed zgłoszeniem się do wyzwania nie będą brane pod uwagę. Do wyzwania zaliczać będę linki do recenzji powstałych od momentu dołączenia do wyzwania.
 6. Wasza recenzja powinna kończyć się informacją, że książka została przeczytana w ramach omawianego wyzwania. Można to zrobić poprzez krótką tekst, bądź wklejenie baneru, które będą linkować do tej właśnie strony.
 7. Na początku każdego nowego miesiąca pojawiać się będzie krótka informacja z podsumowaniem Waszych dotychczasowych osiągnięć w ramach wyzwania „Czytam fantastykę”
8. KLUCZNIK
W dużym skrócie:
1. Książki odpowiadające dwóm odpowiedniem "klucznikom" wymyślonym przez autorkę wyzwania.

Ogólne zasady panujące u autora wyzwania:

 1. Wyzwanie rozpoczyna się z dniem 1 marca 2014 i trwa do 31 grudnia 2014.
 2. Do wyzwania mogą przyłączyć się wszystkie chętne osoby posiadające bloga (ewentualnie profil na serwisie książkowym/portalu recenzenckim, na którym zamieszczane są opinie, np. LubimyCzytać, NaKanapie etc.). 
 3. Zgłosić się można w każdej chwili poprzez pozostawienie komentarza pod tym postem wyrażającego chęć zgłoszenia oraz link do posiadanego bloga (lub profilu na serwisie książkowym/portalu recenzenckim).
 4. Proszę, aby na blogach - pod opublikowaną recenzją, znalazła się informacja o tym, iż bierze ona udział w wyzwaniu KLUCZNIK (można wstawić poniższy baner lub link do wyzwania).  
 5. Zgłoszenia swoich klucznikowych książek - proszę wstawiać w komentarzach do mojego wpisu z danego miesiąca.
 6. Jeżeli ktoś ma ochotę nadrobić zaległe kluczniki - może to zrobić w każdej chwili, wystarczy, że pod odpowiednim postem zostawi komentarz. Przykład: Gdy ktoś np. dołączy w sierpniu, a okaże się, że książka którą czytał w marcu - spełniła któryś z marcowych kluczników - może ją śmiało zgłosić za marzec (w związku z tym, że wyzwanie rusza w marcu - pod uwagę brane są tylko książki przeczytane od 1 marca). Wszelkie przejawy nadrabiana klucznikowych zaległości - mile widziane :)
 7. Osoby biorące udział i posiadające bloga - proszone są również o zamieszczenie na swoim blogu widocznego poniżej baneru nawiązującego do wyzwania, i odsyłającego do tejże strony, co pomoże w rozpowszechnieniu zabawy :)
 8. Będzie mi miło, jeśli również dodacie mojego bloga do obserwowanych i polubicie jego profil na facebooku o tutaj (ale to nie jest wymagane).
 9. W przypadku wątpliwości - proszę pytać.


9. GATUNKOWY MIESIĘCZNIK

W dużym skrócie:
1. Książki, które odpowiadają gatunkowi literackiemu wskazanemu przez autora wyzwania
Marzec: Książki obyczajowe.

Ogólne zasady panujące u autora wyzwania:

*Co miesiąc wybierany jest typ książki
*Wy czytacie dany rodzaj 
*Podajecie autora i tytuł książki w komentarzu
*dodatkowo link do tego posta
*wklejcie ten baner na swojego bloga aby więcej
 ludzi zauważyło tę zabawę( w końcu im więcej tym weselej)
*Życzę miłej zabawy!
*Wszelkie pytania w komentarzu :)

Mam nadzieję, że podołam i ogarnę jeszcze na spokojnie te zasady i co gdzie mam umieszczać :)

Zobacz także:

15 komentarze

 1. W kilku z tych wyzwań biorę udział :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Są Opasłe Tomiska - są! O jak miło widzieć swój twór na blogach :)
  Jeszcze tak gwoli ścisłości pozwolę sobie dodać ;p
  "Wyzwaniowe „Opasłe tomiska” to książki (w wersji papierowej, audiobook lub ebook) posiadające:
  - w przypadku pozycji jednotomowej - minimum 400 stron, niezależnie od gatunku
  - w przypadku, gdy są to serie wielotomowe - liczba stron może być mniejsza niż 400
  - odnośnie - audiobooków i e-booków - koniecznie z informacją o liczbie stron owego dzieła w wersji papierowej "
  No i zapraszam Cię do wyzwania! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najgorsze będzie dla mnie comiesięczne szukanie odpowiednich postów i wpisywanie ile czego jak gdzie i po co, ale tym będę się przejmować jak będzie na to czas :)

   Usuń
 3. biorę udział w 3 z wymienionych powyżej wyzwań :)

  OdpowiedzUsuń
 4. jeśli możesz to usuń weryfikację obrazkową :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O wow dzięki, że piszesz! Myślałam, że te cholerstwa mam usunięte :O
   szacun dla wszystkich za cierpliwość i przepraszam za problem już poprawione :)

   Usuń
  2. nie ma sprawy :) , też dość długo nie wiedziałam, że mam to włączone.

   Usuń
 5. O widzę, że wybrałaś te kilka z wyzwań co o nich pisałam ;))
  Życzę powodzenia w wyzwaniobraniu :DD

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że zechciałaś wziąć udział w moim wyzwaniu "Grunt to okładka". Już zapisałam Cię na listę uczestników, ale mam pytanie - czy nie przeszkadzałoby Ci, gdybym zapisała Cię jako "oxfordka" a nie "Literacka Fantazja"? Byłoby mi wtedy łatwiej szukać Cię wśród listy uczestników, jednak jeśli to jakiś problem to daj znać. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Biorę udział, w kilku wymienionych i to bardzo fajna zabawa :)

  OdpowiedzUsuń
 8. 2. na terenie USA (nie całej Ameryki) i jeszcze jeżeli jest mowa chociaż na kilka stronach o USA - o jej tradycji, kulturze, podróży tam itp.
  Wspaniale, ciesze się, że do nas dołączyłaś. Wspomniałam dzisiaj także o was w podsumowaniu kutego. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale się cieszę, że zamieściłaś moje wyzwanie " Gatunkowy miesięcznik "w tak świetnym poście. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja też biorę udział w większości tych wyzwań - naprawdę fajna zabawa :)

  Przy okazji zapraszam Cię do mojego wyzwania autorskiego
  http://babskieczytadla.blogspot.com/p/autorskie-wyzywanie-europa-da-sie-lubic.html

  OdpowiedzUsuń

Jest mi niezmiernie miło, że poświęciłeś swój czas i przeczytałeś mój wpis. Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, za każdą radę i krytykę. Mam nadzieję, że jeszcze do mnie zawitasz czytelniku!