J.K. Rowling - Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

by - środa, maja 31, 2017

Autor: J.K. Rowling
Tytuł: Fantastyczne zwierzęta i jak je zaleźć
Liczba stron: 142
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski i Joanna Lipińska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Kategoria: Fantasy

Dla oporniejszych mam również film! Serdecznie zapraszam! 


"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" to jedna z trzech książek reaktywowanych jakiś czas temu przez Wydawnictwo Media Rodzina, będąca przyjemnym dodatkiem do Harrego Pottera i osadzona w jego świecie.
Jak sam tytuł mówi, głównym tematem książki są fantastyczne zwierzęta, jednak zanim o nich przeczytany, mamy wstęp gdzie dowiedzieć się można czym jest magiczne zwierzę,  jak wygląda koegzystencja pomiędzy nimi, a mugolami (czyt. osobami niemagicznymi) czy jakim cudem mugole ich nie widzą.
Po tym wstępie mamy iście podręcznikową wiedzę na temat niektórych zwierząt, ponieważ domniemam, że jest ich o wiele więcej niż te wymienione w książce. Są tu takie poznane w serii Harrego Pottera jak i te występujące w ekranizacji "Fantastycznych zwierząt i jak je znaleźć" gdzie głównym bohaterem był Newt Skamander - magizoolog i twórca tejże książki.
Przy każdym gatunku w nawiasie mamy jego anglojęzyczną nazwę, oraz klasyfikację Ministerstwa Magii określającą skalę niebezpieczeństwa danego zwierzęcia.
Książka ta, tak samo jak "Baśnie Barda Beedle'a" okraszona jest ilustracjami, które umilają czytanie tej pozycji oraz napisana jest dosyć sporą czcionką. Prawdę powiedziawszy, gdyby nie ona, to ta książka byłaby jeszcze chudsza niż jest teraz. Po odjęciu obrazków prawdopodobnie miałaby może z 50 stron tekstu.
Kolejnym podobieństwem jest fakt, że dochód z tej książki przekazany będzie dla fundacji "Lumos" oraz Comic Relief. Oprócz tego, że mamy przyjemność z czytania, to jeszcze wspieramy cele charytatywne. Takie dwa w jednym.
Okładka tym razem jest zielona ze złotymi dodatkami. W moim odbiorze jest na miejscu drugim zaraz po "Baśniach Barda Beedle'a" jeśli chodzi o te trzy dodatkowe książki. Nie zrobiła na mnie jakiegoś piorunującego wrażenia. Po głębszych domysłach zaś, doszłam do wniosku, że gdyby dodatków było cztery to każda okładka kolorystycznie przypasowana byłaby do jednego z domów Hogwartu.
"Baśnie Barda Beedle'a niebieskie - dom Ravenclaw,
"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" zielone - dom Slytherinu
"Quidditch przez wieki" czerwone - dom Gryfindoru
No i brakuje nam koloru żółtego czyli domu Hafflepuffu. Taka rozkmina z mojej strony.
Ogólnie rzecz biorąc, warto zaopatrzyć się w tę książkę. Jest to ciekawy dodatek do całego świata Harrego Pottera jak i również w komplecie z pozostałymi książkami wygląda na prawdę fajnie, a przy okazji możemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat magicznych zwierząt, które nie wszystkie zostały ujęte w serii Pottera oraz w filmie o tym samym tytule.
Zaznaczyć też warto, że przed reaktywowaniem "Fantastycznych zwierząt i jak je znaleźć" książka ta była białym krukiem, a jej ceny na allegro czy innych stronach oscylowały między 50, a nawet 100 złotych. Warto zatem, póki jest taka możliwość, zaopatrzyć się w ten egzemplarz, by później nie musieć szukać gdzie się tylko da tej książki i płacić na prawdę holendarne sumy za bagatela 140 stron.

Moja ocena: Celujący
Książka bierze udział w wyzwaniach:
1. Czytam fantastykę
2. Przeczytam tyle ile mam wzrostu 1,5 cm

Zobacz także:

0 komentarze

Jest mi niezmiernie miło, że poświęciłeś swój czas i przeczytałeś mój wpis. Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, za każdą radę i krytykę. Mam nadzieję, że jeszcze do mnie zawitasz czytelniku!